Akkor tudjuk csak igazán értékelni a jó közérzetünket,amikor ,,beáll” a nyakunk,vállunk és a panaszok kialakulásával a napi rutinfeladatok kivitelezése is megnehezedik.
A nyakfájások egy része szerencsére átmeneti jellegű,mely házi kezeléssel vagy önmagától néhény nap alatt megszűnik.
A panasz hátterében általában a nyakizmok időleges,fájdalmas izomfeszülése áll,melyet huzat(légkondicionálás),vírusfertőzés,hirtelen mozdulat,szorongás vagy elfekvés okozhat.
A fájdalom oka a görcsös izomfeszülés következtében kialakúlt vérellátási zavar.
A nyak főleg ébredés utáni merev,ferde tartása,fájdalma melegítéssel és a nyak megtámasztásával(törölközővel v. nyakmerevítővel),olajos bedörzsöléssel( Pl.olivaolaj+ kámforos,zsúrlós) csökkenthető, megszüntethető.
Régóta fennálló visszatérő panaszok esetén a fájdalomra,mint a szervezet jelzésre érdemes felfigyelni,mely útmutatást adhat a probléma megtalálására hiszen a megfelelő kezelési forma ,mozgásprogram kiválasztásával gyorsabban visszanyerhető a mozgásszervek egészsége.
Nagy terhelés,kevés célirányos mozgás hatására a nyak tartó izomtatának egyensúlya felborul, az izmok feszessé vállnak és egy idő után fáljdalmas izomcsomók alakúlhatnak ki.A probléma hosszú távon károsíthatja a porckorongokat és ez további kellemetlenségeket okozhat.
Ezen panaszok otthoni kezelése átmeneti javulást eredményezhet,de a probléma megoldására komplexebb vizsgálatokra és kezelésekre van szükség.
Az okok feltérképezése azért is szükséges,mert a rossz testtartást követően Pl. egy lumbális (deréktáji) elváltozás is okozhat nyaki panaszokat,hiszen ez csak a szervezet kompenzációja a fájdalom és a feszülés elkerülésére ,egyensúly keresésre.
A rossz testtartás illetve a rossz beidegződések oldásával,rendszeres célirányos tornával,lazítással,megfelelő energiaáramlást segítő akupresszúrával a panaszok teljesen megszüntethetők,melyhez szakember segítségére van szükség.
Megelőzésként egy-két fontos tipp:
- Végezzen hetente többször olyan tornát,mely az egész szervezetet átmozgatja s egyben lazít és erősít.
- Fokozatosan történjen az erősítés a bemelegítés,helyes légzés és lazítás figyelembevételével.
- Ideális felületen és ne magas párnán aludjon!
- Figyeljen a légzésére!
- Stressz esetén próbáljon mélyen lélegezve, figyelmét az adott területre összpontosítva az izmot ellazítani.
- Munka közben többször tartson szünetet (főleg irodai munkavégzők).
- Figyeljen a folyadék és ásványi anyag bevitelre.
- Kerülje a huzatot.
- A légkondicionálót irányítsa más el magától (ha ez elkerülhetetlen vállkendővel védje a megfelelő területet)
Egy-két gyakorlat:
Ülve egyenes háttal,behúzott hassal ,egyenes nyakkal,(lábak talpon):
- pár nyakkörzés után tegye a két kezét a homlokára és a tenyerekkel ellenállást adva végezzen 5-10 x feszítést-lazítást
- bal tenyeret a fej bal oldalára helyezve végezzen 5-10 x tolás-lazítást
- ue. másik oldalra
- tarkó feszítés-lazítás 5-10 x
- az asztalon függőleges helyzetben támassza meg a karokat és tegye a tenyerekbe az állát
majd feszítse bele 5-10 x (biccentés) - végezzen vállkörzést
- lazítson légzéssel egybekötött laza fejfordítással
Panasz esetén az alábbi elérhetőségeimen tud egyéni terápiákra (Dorn terápia,gerincstabilizációs gyakorlatok,Breuss porckorongmasszázs,FDM terápia)időpontot foglalni
Heti rendszerességgel tartok felnőtteknek preventív gerinctornát-jógát és kamaszoknak scoli-jógát. www.napforgo-gyogy-torna.hu
Jó gyakorlást és egészségben teljes napokat kívánok!
Berkiné Fehér Éva
dipl.fizioterapeuta